Fototip č.6: Ako fotografovať krajinu

Pri fotografovaní krajiny je veľmi dôležitý námet. Môžete fotografovať stromy v lese, hory a ich skalnaté hrebene, morské pobrežia, jazerá, rieky a vodopády ale aj mestskú krajinu, alebo krajinu na vidieku. Fotografovanie krajiny má tú výhodu, že sa dá fotografovať celý rok.

1. Pri fotografovaní krajiny budete potrebovať minimálne – fotoaparát so zoom objektívom, statív, polarizačný filter. Rozšírené príslušenstvo, drahšia fotografická výbava, zrkadlovka + meniteľné objektívy od širokouhlého až po teleobjektív. V prípade fotografovania makra v krajine, aj makro objektív. UV filter, prechodové filtre, šedé filtre a niekedy je dobrý aj ľahký hliníkový rebrík s vysokým statívom.

2. Podľa mňa najdôležitejší, je výber správnej lokácie – teda námet ktorý chcem fotografovať .

Ako správne fotografovať krajinu

3. Výber správneho načasovania, kde chcem urobiť snímok a akú atmosféru na fotografii chcem dosiahnuť. Tento bod je naozaj veľmi dôležitý.

4. Ak je taká možnosť ideálne je pozrieť si miesto, ktoré chcem fotografovať, zmapovať terén, zistiť kedy bude najlepšie svetlo na môj záber a nájsť najvhodnejšie stanovisko, odkiaľ je pohľad na krajinu najzaujatejším.

Ako správne fotografovať krajinu

5. Nezabúdajte využiť možnosti, ktoré vám ponúka slnko, ako hlavný svetelný zdroj pri fotografovaní krajiny. Magické svetlo pri východe a západe slnka, hľadanie svetelných a farebných kontrastov, línii atd’.

6. Zaujímavá kompozícia závisí od výberu správneho stanovišťa, odkiaľ budete záber fotografovať. Niekedy stačí prejsť pár metrov, inokedy treba vyšľapať na vyvýšené miesto, toto je veľmi dôležité rozhodnutie, skôr ako začnete fotografovať.

7. Pri fotografovaní krajiny hľadáme výrazne prvky v scenérii, ktoré pri správnom umiestnení môžu pomôcť k dotvoreniu zaujímavej kompozície.

Ako správne fotografovať krajinu

8. Zlatý rez = matematická konštanta s ideálnou proporciou medzi rôznymi dĺžkami ( 1 : 1,618 ), alebo tretinová kompozícia.
– praxi to môže byť: významná línia, alebo strom, skala, či horská chata atd’., nachádzajúca sa v jednej tretine obrazu, dole, alebo hore, vľavo alebo v pravo.

9. Ak cestujete do ďalekých krajín s ambíciou fotografovať miestne scenérie, nezabudnite si vyhľadať čo najviac informácii o danej krajine. Aby vás neprekvapila klíma, alebo rozvodnené rieky, ktoré vám neumožnia urobiť také fotografie, ktoré ste videli či už na internete, alebo v časopisoch.

Ako správne fotografovať krajinu 4

10. Ak chcete fotografovať krajinu, mali by ste mať dobrú kondíciu, správnu dávku trpezlivosti a nedajte sa odradiť veľmi skorým vstávaním a čakaním na správne svetlo.

Fotografie, ktoré som použil v ukážke ako komponovať, mi dal k dispozícii priateľ Filip Kulisev MQEP, jeden z najúspešnejších fotografov krajiny na svete.

Text: Ivan Čaniga, MQEP
Foto: Filip Kulisev, MQEP

Pozn. k fotografiám: Foto s mriežkou = naznačujú zlatý rez pre lepšiu kompozíciu fotografie

APFSR-Clenovia-001Fototipy prináša Ivan Čaniga, MQEP náš dvorný fotograf a zároveň dlhodobý klient ImagePosteru.

Jeho fotografické kvality prináša aj vám, našim fanúšikom a to formou Fotografických tipov, ktorým sa tu budeme venovať. Čo Ivana odlišuje od iných fotografov? Fakt, že bol ocenený významným európskym titulom MQEP (niečo ako známka kvality fotografa) za jeho fotografické diela, vytlačené práve cez ImagePoster.

%d bloggers like this: