Fototip č.10: Filter v digitálnej fotografii

Na úvod by som by som sa chcel vrátiť k analógovej fotografii, kde hrali filtre veľmi dôležitú úlohu a používali sa nasadené na objektívoch fotoaparátov počas fotografovania. Využívali sa jak v čiernobielej tak, aj vo farebnej fotografii. Pri čiernobielej fotografii to boli hlavne filtre žlté, oranžové , zelené, alebo červené, pri diapozitívoch to mohli byť filtre korekčné, šedé, polarizačné, UV- filtre atd’. Vráťme sa ale k súčasnej digitálnej fotografii, potrebujeme pri fotografovaní vôbec nejaké filtre ? Na túto otázku vám dám jednoznačnú odpoveď,’ áno.

1. V súčasnosti klasické filtre nahradili filtre digitálne, ktoré sú súčasťou rôznych softwarov na úpravu fotografii. Preto si mnoho fotografov, hlavne mladšej generácie myslí, že filtre nepotrebuje, a všetko si upraví s digitálnym filtrom v počítači. Z časti je to aj pravda, ale len polovičná. Filtre plnia svoju významnú rolu aj v digitálnej dobe. Korigujú svetlo, ktoré vniká do objektívu a týmovplyvňujú výsledný záber. Je to o premyslenom snímku a kreatíve fotografa ešte pred fotografovaním.

filtre

2. Filtre rozdeľujeme podľa ich účinnosti na : ochranné – UV filtre, polarizačné, ND neutrálne šedé, prechodové farebné, prechodové šedé, efektové, trikové, didymiové filtre, IR filtre

jesen_02

3. Filtre sa vyrábajú z optického skla, optickej živice, alebo plastu. Môžu byť kruhové, ktoré našróbujete priamo na objektív podľa závitu objektívu, alebo štvorcové a obdĺžnikové, ktoré sa nasadia do držiaku a toto celé pripevníte cez redukciu na objektív. Zásada číslo jedna, nekupujte lacné filtre (rôzne napodobeniny známych značiek ), sú to vyhodené peniaze.

4. Kúpu filtra konzultujte s predavačom, nie všetky filtre sú vhodné pre všetky druhy objektívov, niektoré môžu znížiť ich kvalitu napr. kresbu objektívu atď’. Záleží aj od toho čo fotografujete najčastejšie, odporúčam kúpiť si filtre ktoré plne využijete, nie je to úplne lacná záležitosť hlavne pri kvalitných značkách filtrov. Tu sú niektoré značky, na ktoré sa v obchode zameriavaje : HOYA, B+W, LEE FILTERS, TIFFEN, COKIN, HELIOPAN, KOOD, HITECH

architektura

5. Filtre, ktoré by nemali chýbať vo fotografickej výbave. UV – filter, blokuje UV žiarenie, pri analógu je to nevyhnutnosť,hlavne na horách pri krajinárskej fotografii alebo pri mori, odstraňuje namodralý nádych. V digitálnom fotoaparáte plní hlavne ochrannú funkciu objektívu proti poškriabaniu prednej šošovky, obrazové snímače sú koncipované tak že UV – žiarenie blokujú, takže sa správajú, ako filter pred objektívom.

6. Polarizačný filter je to jeden z filtrov, ktorého vlastnosti nedokážete urobiť v počítači. Neviem si predstaviť fotografa ktorý sa vážne zaoberá fotografovaním krajiny a nepoužíval by polarizačný filter, tam je to priam nevyhnutnosť. Odstraňuje odlesky nap. z vodnej hladiny, stmavuje oblohu, atď. Fotografie cez polarizačný filter majú sýtejšie podanie farieb. Nezastupiteľné miesto má aj v reklamnej fotografii. Na svoje digitálne zrkadlovky používajte cirkulárny polarizačný filter. Pri kúpe polarizačného filtra nešetrite, ten potrebujete naozaj kvalitný. Ako sa vraví pri svetlách že kontra ( protisvetlo ) je kráľovná svetiel, polarizačný filter je kráľ filtrov.

L1006986_A

7. Šedé filtre, sú filtre neutrálnej farby rôznej hustoty označené ND 2 – ND 8, ktoré máju za úlohu znížiť množstvo svetla do objektívu. To znamená že potrebujete predlžiť čas expozície a svetelné podmienky to neumožňujú. Pri jasných kontrastných svetelných podmienkach pomáhajú predísť preexponovaniu svetlých miest. Pri fotografovaní krajiny je ND filter tak isto ako pol. filter nepostrádateľný. Efekt ND filtra nedosiahnete v postprodukcii po fotografovaní, ale musíte s ním fotografovať.

8. Posledná sada filtrov, ktoré by mal vedieť fotograf používať sú prechodové filtre, tieto sa však dajú aplikovať aj v postprodukcii v úpravách – digitálne filtre. Samozrejme pri fotografovaní analógom na diapozitívy musíte mať tieto filtre nasadené na objektíve. Vyrovnávajú rozdiel jasov medzi svetlou oblohou, alebo odfarbujú určitú časť záberu.

chalupkysepia_chalupky

9. Ak sa rozhodnete nakúpiť viac filtrov, zvážte či to budú kruhové, alebo obdĺžnikové. Pri kruhových potrebujete na rôzny priemer objektívu iný filter, alebo sa rozhodnete napr. pre firmu Cokin, ktorá používa obdĺžnikové filtre má vymyslený systém uchytenia filtrov na rôzne veľkosti objektívov. ( takže vám stačí jeden filter a rôzne redukcie) Predávajú sa aj sady tzv. kit .filtrov no väčšinou je to tak, že z piatich v sade využijete dva a tie ktoré by ste potrebovali sú už v inej sade. Ekonomickejšie je kupovať iba tie filtre, ktoré budete naozaj využívať.

10. Ak by ste sa rozhodli kúpiť iba dva filtre, tak na prvom mieste je polarizačný filter – B+W, na druhom B + W XS pro DIGITAL ND Vario 2 – 32 x MRC Nano, dal som zámerne drahšie značky ktoré dbajú na vysokú kvalitu svojich výrobkov.
Vlastnosti týchto dvoch filtrov a ich účinky na výslednú fotografiu sa nedajú dorobiť v postprodukcii, preto ich vrelo odporúčam. Okrem skvelého výsledku je s nimi spojená aj istá kreativita pri samotnom fotografovaní.

 

APFSR-Clenovia-001Fototipy prináša Ivan Čaniga, MQEP náš dvorný fotograf a zároveň dlhodobý klient ImagePosteru.

Jeho fotografické kvality prináša aj vám, našim fanúšikom a to formou Fotografických tipov, ktorým sa tu budeme venovať. Čo Ivana odlišuje od iných fotografov? Fakt, že bol ocenený významným európskym titulom MQEP (niečo ako známka kvality fotografa) za jeho fotografické diela, vytlačené práve cez ImagePoster.

%d bloggers like this: