Fototip č.7: Fotografovanie zvierat

Fotografovanie zvierat je medzi fotografmi taktiež veľmi obľúbená a vďačná téma. Na dosiahnutie uspokojivých výsledkov potrebujete určité skúsenosti nielen s fotografickou technikov, ale je dobré oprášiť aj poznatky zo zoológie, hlavne pri fotografovaní divej zveri.

Fotografovanie zvierat by som rozdelil do troch kategórii.

1. Fotografovanie rodinných miláčikov, pes, mačka, papagáj, morča, zajac, kôň, atď.

2. Fotografovanie zvierat v zoo.

3. Fotografovanie zvierat vo voľnej prírode.

Ako fotiť zvieratá

Fotografovanie domácich miláčikov je jednoduchšie, ako fotografovanie zvierat v zajatí, alebo vo voľnej prírode. Domáce zvieratko poznáme, vieme aké ma zvyky, vieme kde má svoje obľúbené miesta, kde oddychuje, aké odmeny obľubuje atď. Dokonca v niektorých prípadoch si ho môžeme doviesť niekde na lesnú lúku k jazeru, alebo aj do fotoštúdia. Toto všetko môžeme,využiť pri fotografovaní.

Ako fotiť zvieratá Levica

1. Využite všetky poznatky o vašom zvieratku, keďže vám úplne dôveruje, môžete fotografovať veľmi z blízka, alebo práve naopak môžete fotografovať z väčšej vzdialenosti bez toho, aby si vás všímalo, pozorujete ho a čakajte na správny okamih, kedy stlačíte spúšť.

2. Veľmi dôležitá je príprava pred samotným fotografovaním. Ak nemusíte, vyhnite sa použitiu blesku a ak ho už použijete, skúste odrazom.

Ako fotiť zvieratá

3. Ak fotografujete psíka, mačku, zajaca, atď. fotografuje v úrovni očí zvieraťa, aby ste nemali iba chrbát a vrch hlavy.

4. Ak idete fotografovať do zoo, zistite si, kedy zvieratá kŕmia, kedy oddychujú, kedy sú naopak čulé, hravé atď.

Ako fotiť zvieratá

5. Ak fotografujete zvieratá v zajatí, často musíte čeliť nástrahám, ako mreže, sklo, alebo veľká vzdialenosť od zvieraťa, nevhodné pozadie, budovy atd’.Preto je veľmi dôležitý výber stanoviska, odkiaľ budete fotografovať.

6. Nefotografujte pri ostrom poludňajšom slnku, budete mať veľký kontrast a ostré tiene. Ak máte serióznejší záujem o fotografovanie v zoo, sústreďte sa na konkrétne druhy, ktoré vás najviac zaujímajú a tie si naštudujte a pozorujte. Navštívte zoo viac krát, uvidíte, kedy je správne svetlo vo výbehoch, kde je najlepšie miesto na fotografovanie, aké zvyky majú zvieratá, ktoré sa chystáte fotografovať.

Ako fotiť zvieratá

7. Všeobecne platí, ak sa chcete zaoberať fotografovaním zvierat vážnejšie, budete potrebovať fotoaparát so silným teleobjektívom, statív – trojnožku, alebo monopod.
Ak budete fotografovať zvieratá vo voľnej prírode, doporučujem vhodné maskovacie oblečenie, nepremokavý batoh na techniku, nabite náhradné batérie a poriadnu dávku trpezlivosti.
Dobré je nadviazať spoluprácu napr. s ochrancami prírody, vedia množstvo užitočných informácii, ktoré vám pri fotografovaní zveri určite pomôžu.

Ako fotiť zvieratá cajka

8. Fotografovanie vo voľnej prírode vyžaduje veľa času a poznatkov o lokalite, kde sa zver nachádza, ako sa k nej priblížiť, aby vás nezavetrila a neutiekla
ešte skôr ako vytiahnete fotoaparát.

Ako fotiť zvieratá galapagy

9. Stále populárnejšie sa stáva fotografovanie rozmanitej fauny v exotických krajinách. Takúto cestu si musíte dôkladne naplánovať a naštudovať pre oblasť, ktorú sa chystáte navštíviť
Vo väčšine národných parkov vo svete sa pri fotografovaní zvierat nemôžete pohybovať sami, ale s miestnymi sprievodcami.
Do niektorých exotických krajín sa musíte pred cestou zaočkovať.

Ako fotiť zvieratá gepard

10. Či už budete fotografovať zvieratá u nás, alebo v zahraničí majte pred nimi rešpekt, pri fotografovaní dodržujte bezpečnú vzdialenosť, zbytočne ich neplašte a nedráždite.
Fotografovanie zvierat nie je pre netrpezlivých fotografov. Fotograf zvierat by mal byť v prvom rade milovník prírody, nie každá vychádzka do lesa znamená fotografický úspech.
Často je to o šťastí, alebo náhode, inokedy o vytrvalosti, ale hlavne o poznaní fauny, druhu zvieraťa, ktoré chcete fotografovať a v neposlednom rade o časovej náročnosti.

Ako fotiť zvieratá gorila samec

Chcem sa poďakovať za Ilustračné fotografie k tomuto článku, ktoré mi poskytol skvelý fotograf a kamarát Eduard Timko, ktorý miluje prírodu a fotografuje zvieratá po celom svete.

APFSR-Clenovia-001Fototipy prináša Ivan Čaniga, MQEP náš dvorný fotograf a zároveň dlhodobý klient ImagePosteru.

Jeho fotografické kvality prináša aj vám, našim fanúšikom a to formou Fotografických tipov, ktorým sa tu budeme venovať. Čo Ivana odlišuje od iných fotografov? Fakt, že bol ocenený významným európskym titulom MQEP (niečo ako známka kvality fotografa) za jeho fotografické diela, vytlačené práve cez ImagePoster.

%d bloggers like this: