Fototip č.11 – Portrét v interiéri / exteriéri

Pri fotografovaní portrétu môžeme použiť na dosiahnutie požadovaného výsledku rôzne druhy svetla. Svetelným zdrojom môže byť svetlo prirodzené aj umelé. Kontrola svetla je veľmi dôležitá pri samotnom fotografovaní. Od postavenia svetelného zdroja, nastavenia jeho charakteru až po stlačenie spúšte je svetlo jeden z najdôležitejšich faktorov, ktorý ovplyvní fotografický výsledok.

1. Ako hlavný zdroj svetla pri fotografovaní môžeme použiť slnko, alebo nejaký svetelný zdroj – elektronický blesk, žiarovku, žiarivku, halogén, alebo LED svetlo.

portret_01A

2. Ak sa rozhodnete fotografovať pri dennom svetle, musíte mať na zreteli ako bude vyzerať fotografia napr. pri slnečnej oblohe,( ostré priame slnko ), alebo ak sú na oblohe mraky, alebo je úplne zamračené a dokonca prší. Fotografovať sa dá za každého počasia, nie len ked’ svieti slnko, ako si mnohí ľudia stále myslia. Práve naopak najemotívnejšie fotografie vznikajú v daždi, hmle, keď sneží atď.

portret_02A

3. Ak chcete používať umelé svetlo v súčasnej dobe je na trhu široké portfólio fotografických svetiel, ( zábleskové svetlá, stále svetlá ), ale aj rôznych svetelných zdrojov ktoré nie sú určené pre fotografov, ale dajú sa pri fotografovaní použiť. ( žiarivky, svetelné vlákna, baterkové svetlo atď. )

portret_03A

4. Pri fotografovaní môžete použit kombináciu prirodzeného svetla s umelým, napríklad keď chcete fotografovať v exteriéri so zábleskovým svetlom. Treba mať na pamäti farebnú teplotu svetla, ktorú vyžaruje či už prirodzený svetelný zdroj, alebo umelý sv. zdroj. Toto všetko možete využiť pri kreatívnom stvárnení portrétu na fotografii.

portret_04A

5. Slnečné svetlo ( obloha bez mrakov ) je ako bodový zdroj svetla, je to ostré, svetlo s vysokým kontrastom, ktoré vrhá na portrétovanú osobu ostré tiene. Tieto tiene možeťe presvietiť striebornou , alebo bielou odraznou doskou, tak znížite na tvári kontrast medzi svetlom a tieňom.

portret_05A

6. Ak chcete dosiahnuť za slnečného dňa difúznejšie, teda mäkšie svetlo, potrebujete si zadovážiť väčšiu difúznu dosku, alebo veľký difúzny dáždnik, ktorý jednoducho podržíte pred portétovanou osobou a tým vykryjete priame slnečné ostré lúče.

portret_06A

7. Ešte jedna možnosť, ako zjemniť na tvári ostré tiene pri priamom slnku je použitie systémového blesku, ktorý má rovnakú farebnú teplotu, ako denné svetlo. Toto môžete vidieť pri fotografovaní svadieb, keď fotografi blýskajú externými bleskami aj za slnečného počasia.

portret_07A

8. Ak si chcete zadovážiť napr. štúdiový elektronický blesk, v obchode sa vás spýtaju, aké príslušenstvo k tomu potrebujete, akým druhom fotografie sa zaoberáte. Ak fotografujete veľa portrétov, určite vám ponúknu portrétny reflektor, ( v minulosti sa nazýval umelé slnko ) tzv. beauty dish, dáždnik biely, strieborný, alebo difúzny, portrétny osemhranný soft box a určite aj nejakú odrazovú dosku, ktorá je pri fotografovaní portrétov veľkým pomocníkom. Ak ste úplný začiatočník a nechcete investovať do príslušenstva veľa peňazí, stačia vám 2 dáždniky, jeden difúzny, strieborný a odrazová doska.

portret_08A

9. Ak fotografujete portréty príležitostne a okrem využitia prirodzeného svetla, musíte niekedy používať malý systémový blesk pre nedostatok svetla, ( napr v interiéri, alebo podvečer v exteriéri ) odporúčam tento malý ostrý svetelný zdroj rozptýliť difúzorom, ktorý sa dá kúpiť ako príslušenstvo na tento konkrétny typ blesku. Je dostať kúpiť aj rôzne nadastavce, no radšej si prineste svoj fotoaparát aj s bleskom do predajne a poraďte sa s predavačom.

portret_09A

10. Ak je fotografovanie portrétov vašim hlavným koníčkom a chcete napredovať ďaľej v oblasti fotografickej techniky, prišli novinky aj vo svetelnej technike. Firma PROFOTO vyvinula, ako prvá na svete elektronickú zábleskovú hlavu B1, ktorá má v sebe baterku, môžete ju ovládať s príslušným vysielačom cez fotoaparát a je kompatibilná so všetkým príslušenstvom, ktoré profoto vyrába. Inak povedané, baterku nabijete a máte prenosné svetlo s veľkým výkonom, ktoré môžete použiť kdekoľvek bez použitia ťažkých baterkových, alebo benzínových agregátov. Máme tu ale aj lacnejšiu verziu fotografického svetla na baterky a to sú systémové blesky, ktoré môžete tak isto dialkovo ovládať cez rádio a tiež je tu možnosť pripojenia príslušenstva ako soft box, dáždnik, atď. Dúfam, že vám moje rady pomôžu k lepšiemu výsledku pri fotografovaní.

portret_010A

 

APFSR-Clenovia-001Fototipy prináša Ivan Čaniga, MQEP náš dvorný fotograf a zároveň dlhodobý klient ImagePosteru.

Jeho fotografické kvality prináša aj vám, našim fanúšikom a to formou Fotografických tipov, ktorým sa tu budeme venovať. Čo Ivana odlišuje od iných fotografov? Fakt, že bol ocenený významným európskym titulom MQEP (niečo ako známka kvality fotografa) za jeho fotografické diela, vytlačené práve cez ImagePoster.

%d bloggers like this: