Fototip č.5: Základné vybavenie domáceho fotoštúdia

Skôr ako som začal písať tento článok, prezrel som si internet s touto tématikou. Je tam napísaných naozaj veľa článkov, no treba si vedieť vybrať to podstatné. Dostávam množstvo otázok, akú techniku nakúpiť do domáceho ateliéru. Jeden si chce fotiť doma deti, druhý chrobáčiky, tretí produkt, štvrtý zátišia atď.

Neexistuje teda jednoznačná odpoveď na takéto otázky, napriek tomu pokúsim zúžiť túto tému na tri najobľúbenejšie fotografované okruhy: portrét, produkt a makrofotografia. Nechcem písať presný návod čo si máte kúpiť do domáceho štúdia, každý druh fotografie potrebuje iný prístup, iné technické vybavenie a v neposlednom rade veľa záleží od fotografických skúseností a technického nadania. Pokúsim sa jednoducho vysvetliť základné princípy fotografovania doma, aby ste sa vedeli ľahšie rozhodnúť pri zostavovaní fotografického setu pre Vaše mini-štúdio.

1. Skôr ako sa rozhodnete investovať do domáceho fotoštúdia, mali by ste vedieť, čo v ňom budete fotografovať.

2. Dôležitý je priestor, v ktorom budete fotografovať. Mal by byť neutrálne vymaľovaný, ak má okno môžete ho využiť ako zdroj svetla, alebo práve naopak mali by ste ho zatemniť čiernou látkou, alebo papierom, aby vám do miestnosti neprechádzalo falošné svetlo.

Fotografická technika

3. Ak budete fotografovať portréty, potrebujete iné príslušenstvo ako pri makrofotografii, ak budete robiť produktovú fotografiu tak budete používať taktiež niečo iné atď. Na trhu je množstvo rôzneho fotografického príslušenstva, stačí si vedieť správne vybrať.

Produktová difúzna doska

4. Na začiatok si vyčleňte badžet (rozpočet ), ktorý chcete investovať do domáceho štúdia.

Fotografické firmy ponúkajú rôzne univerzálne riešenia ( svetelné kity ) pre začiatočníkov, ktoré zväčša obsahujú 2 x zábleskové hlavy, 2 x reflektory + dáždniky a 2 x statívy.

Záblesková hlava s reflektorom

5. Veľmi dôležité je rozhodnutie, či budete fotografovať so zábleskovým svetlom, stálym svetlom žiarovkovým, žiarivkovým, alebo ledkovým. Každý z týchto svetelných zdrojov má svoje pre aj proti.

6. Ak sa rozhodujete v ktorej izbe urobíte dočasné štúdio, urobte to v miestnosti, kde sa počas dňa nebudete navzájom rušiť. Predsa len nie všetci rodinní príslušníci budú nadšení pre vaše fotografické hobby, keď im budete blýskať v obývačke počas ich obľúbeného seriálu.

7. Ak ste sa už rozhodli postaviť dočasné štúdio doma poďme na to a začnime základným setom pre portrét. Toto je technické minimum, či už budete pracovať so zábleskom, alebo stálym svetlom. 2 x záblesková hlava, (alebo 2x systémový blesk ), Beauty dish, difúzny dáždnik, odrazná doska, statív na svetlá, ak rozpočet dovolí, tak by som doporučil aj stojan na pozadie, flashmeter a statív pod fotoaparát.

Odrazové dosky

8. Pre produktovú fotografiu, ponúkajú výrobcovia foto príslušenstva rôzne svetelné difúzne stany v tvare kocky rozličných rozmerov , alebo fotografické stoly.

Produktový svetelný stôl

Tu by som riešil aspoň, tri svetlá , na ktoré sa dá použiť príslušenstvo, ako soft box, komínik, alebo reflektor s držiakom na filtre a klapkami.

Veľkým pomocníkom sú aj odrazové dosky a niekoľko držiakov so štipcom na uchytenie samotného produktu, alebo nutného príslušenstva. Statív pod fotoaparát by mal byť samozrejmosťou.

9. Ak sa chcete venovať makrofotografii, doporučil by som systémové blesky, ( obľúbené sú makro blesky, no nie sú nutnosťou) ku ktorým sa dá kúpiť množstvo vhodného príslušenstva pre tento druh fotografie. Budete potrebovať aj makroobjektívy s mezikrúžkami a makro predsádkami. Statív je nutnosťou, kvôli ľahšiemu ostreniu by som doporučil aj makrosánky s mikroposunom.

Zdatnejší fotografi si môžu zadovážiť aj makromech, veľmi dobrá technická pomôcka v oblasti makrofotografie.

Svetelná technika

10. Či už sa rozhodnete postaviť domáce štúdio pre portrét, produkt alebo makrofotografiu, nezabudnite že technické vybavenie nie je zárukou kvalitnej fotografie, ale správny výber fotografickej techniky vám môže pomôcť pri jej vytvorení.

Fotenie portrétu

Skôr ako stlačíte spúšť, premyslite si čo chcete fotografovať a pripravte si veci, ktoré budete pri fotení potrebovať.

APFSR-Clenovia-001Fototipy prináša Ivan Čaniga, MQEP náš dvorný fotograf a zároveň dlhodobý klient ImagePosteru.

Jeho fotografické kvality prináša aj vám, našim fanúšikom a to formou Fotografických tipov, ktorým sa tu budeme venovať. Čo Ivana odlišuje od iných fotografov? Fakt, že bol ocenený významným európskym titulom MQEP (niečo ako známka kvality fotografa) za jeho fotografické diela, vytlačené práve cez ImagePoster.

%d bloggers like this: