Fototip č.8: Fotografovanie architektúry

Skôr ako sa rozhodnete experimentovať s fotografovaním architektúry v exteriéri, alebo v interiéri mali by ste zvážiť do akej miery sa budete venovať tomuto druhu fotografie a podľa toho zohľadniť aj fotografické vybavenie. Ak je to iba chvíľkové nadšenie a vlastníte malý kompaktný fotoaparát, žiaľ vaše možnosti budú dosť obmedzené. Na druhej strane vás nechcem v žiadnom prípade odradiť, práve naopak, veľa fotografov začínalo s kompaktom a postupne si zadovážili takú fotografickú výbavu, ktorá im umožnila robiť druh fotografie, ktorý ich zaujíma na vysokej úrovni. Ja vám skúsim ozrejmiť, akú techniku budete potrebovať, ak sa budete fotografovaním architektúry zaoberať vážnejšie.

1, Zrkadlovka a kvalitný širokouhlý objektív je základom tohto fotografického žánru. Najlepšie ale najdrahšie riešenie je špeciálny širokouhlý tilt – shift objektív, ktorý je schopný už pri fotografovaní vyrovnávať perspektívne skreslenie (narovnanie línii budov atď.)

Ako fotografovať architektúru 1

2, Budete potrebovať statív, najlepšie so sprevodovanou hlavou a mikroposunom. Pri takomto type statívu už nechýba vodováha, ktorá je veľký pomocník pri samotnom nastavení záberu. Ďalej doporučujem diaľkovú spúšť, aby ste sa pri stlačení spúšte zbytočne nedotýkali fotoaparátu a zamedzili tak zbytočnému pohybu snímacieho zariadenia ( dôležité hlavne pri viacnásobných expozíciách).

Ako fotografovať architektúru 2

3, Nie každý interiér ,alebo aj exteriér sa dá fotografovať, kedy sa vám zachce (ak teda nefotíte mobilom, alebo vreckovým kopaktom). Na niektoré interiéry, je potrebné vybaviť povolenie ( napr. galérie, kostoly, nákupné centrá, letiská atď). Tam všade potrebujete súhlas kompetentných orgánov. Dokonca aj na verejných priestranstvách nemôžte fotografovať niektoré budovy bez povolenia.

Ako fotografovať architektúru 3

4, Pri fotografovaní interiéru je veľmi dôležité zachovať svetelnú atmosféru priestoru. Niekedy je nutné dosvietenie, v žiadnom prípade nepoužívajte systémový blesk nasunutý na sánky fotoaparátu s priamym svetlom do scény ( vzniknú ostré tiene a interiér dostane neprirodzený vzhľad). Ak už použijete systémový blesk tak iba odrazom.

Ako fotografovať architektúru 4

5, Ak fotografujete interiér v ktorom môžete ovplyvniť veci, ktoré sa na fotografiu nehodia a dajú sa odstrániť, (plastové fľaše, papier na zemi, suchý kvet, posunúť kreslo atď.) urobte to pred fotografovaním, budete mať menej práce v počítači.

Ako fotografovať architektúru 5

6, Jeden z dôležitých aspektov je svetlo, ktoré osvetľuje interiér. Napríklad, budova ktorá ma prekreslenú strechu, ma vo vnútri inú atmosféru za slnečného dňa, ako keď’ je zamračené a prší.
Ak je to možné, ideálna je obhliadka interiéru, alebo exteriéru ešte pred fotografovaním.

Ako fotografovať architektúru 6

7, Maximálne využite svetelné zdroje, ktoré sú v danom interiéri nainštalované. Ak sa nachádza v miestnosti napr. kryštálový luster tak ho zažnite.

8, Niekedy sa stáva že ma scéna veľký expozičný rozsah. Niektoré časti miestnosti sú príliš tmavé a naopak okná sú presvetlené – prepálené. Tu by som odporúčal naforografovať viac záberov s rôznou expozíciou a zlúčením fotografií v počítači tzv. HDR, dosiahnete uspokojivý výsledok.

Ako fotografovať architektúru 7

9, Pri fotografovaní architektúry, používajte vyššiu clonu, kvôli hĺbke ostrosti. Na zábere by malo byť všetko ostré.

10, V interiéroch môže byť veľa rôznych svetelných zdrojov, ktoré majú rozdielnu farebnú teplotu a tým ovplyvňujú výsledný farebný vzhľad fotografie. Je dobré nosiť fotografickú šedú tabuľku, podľa ktorej v počítači ľahšie určíme farebnosť na zábere. To sa týka hlavne pri fotografovaní, kde je nutné dodržať farebnú presnosť.

Ako fotografovať architektúru 8

%d bloggers like this: