Fototip č.9: Infrafotografia

Infračervená fotografia je fotografia, pri ktorej sa používa film, alebo obrazový senzor citlivý na infračervené svetlo – ( žiarenie IR )

1. V prvom rade by som chcel upozorniť, že nie všetky digitálne fotoaparáty sú rovnako vhodné pre infrafotografiu. CMOS, alebo CCD snímače v digitálnych fotoaparátoch sú z časti citlivé aj na IR žiarenie. Majú však namontované filtre pred snímačom, ktoré bránia IR žiareniu a prepúšťajú iba tzv. viditeľné svetlo s dĺžkou 400 – 700 nm, čiže ide o klasické fotografovanie.

_DSC0390mail

 2. Pri infrafotografii používame infračervený filter, ktorý umožňuje prejsť infračervenému žiareniu do  fotoaparátu a naopak blokuje väčšinu viditeľného svetelného spektra. Rôzne typy fotoaparátov sú na IR svetlo inak citlivé, čiže aj fotografie, ktoré vzniknú vyzerajú rôznofarebne.

3. Infračervené tzv. neviditeľné svetlo, ktoré nám umožňuje zaznamenať naše IR fotografie má vlnovú dĺžku v rozhraní 700 – 900 nm a červenú farbu. Ľudské oko ho nevidí. Denné svetlo, ktoré používame v klasickej fotografii má rozsah od 400 – 700 nm. Nižšie vlnové dĺžky pod 400 nm sa nazývajú ultrafialové svetlo a je zafarbené do modra ( žiarenie ) – UV.

_DSC1925mail

4. Pri infrafotografovaní s použitím IR filtra ( na prvý pohľad vyzerá IR filter čierny ) vychádzajú dosť dlhé expozičné časy, preto je nutné používať statív.

5. V poslednej dobe začali fotografi modifikovať svoje fotoaparáty, tak že odstraňujú filtre pred snímačom a tým pádom znásobia citlivosť senzora na IR svetlo. V takomto prípade sa zníži aj čas, ktorý potrebujete na nasnímanie obrazu, je ďaleko nižší ako pri použití IR filtrov. Ak sa rozhodnete k takémuto kroku, tak odporúčam len v špecializovanom servise.  Je tu riziko poškodenia fotoaparátu a proces navrátenia fotoaparátu do pôvodného stavu takmer nemožný.

_DSC0404mail

6. Fotografovať môžete farebne, alebo čiernobielo. Farby v IR fotografii pôsobia dosť zvláštne, možno až divne, podľa mňa lepšie pôsobí IR fotografia v čiernobielom prevedení. Je to vždy na fotografovi, aký zámer chce s fotografiou dosiahnuť.

_DSC2007mail

7. Najlepšie fotografie vznikajú pri slnečnom počasí, keď je príroda jasne zelená. Najkrajšie infrafotografie som videl z krajiny, architektúry, ale aj portréty. Kreativite sa medze nekladú a práve IR fotografia vám ponúka priestor pre fantáziu. Je to o fotografickom dobrodružstve s nečakaným výsledkom.

8. Pri použití fotografických IR filtrov sa budete musieť fotoaparát nastaviť manuálne, automatika pri tomto type fotografie často sklame, ako som už spomínal expozičné časy sa môžu pohybovať od 2 – 30 sek. Statív je teda nutnosťou. Dôležité je aj správne zaostrenie, musíte zaostriť skôr, ako nasadíte IR filter, po jeho nasadení už v hľadáčiku nič nie je vidieť, pretože IR filtre sú príliš tmavé.

_DSC0884mail

9. Ak vám to fotoaparát umožňuje, fotografujte do formátu RAW, bude sa vám snímok ľahšie upravovať v postprodukcii. Fotoaparát nastavte na manuálny režim, ( white balance ) vyváženie bielej nastavte na 2800 K, alebo žiarovkové svetlo. ISO môže byť nastavene na 200 a ak nemáte diaľkovú spúšť, nastavte samospúšť, aby sa vám fotoaparát nerozhýbal. Pre istotu môžete zakryť aj hľadáčik, ( niečim tmavým ) aby vám nevniklo pri dlhej expozícii do fotoaparátu tzv. zbytkové falošné svetlo.

10. Na záver ešte jedna praktická rada, nepozerajte sa cez IR filter do priameho  slnka, môže vám poškodiť zrak a ani nefotografujte fotoaparátom namiereným do slnka, môžete si poškodiť snímač. 

_DSC0427mail

Na záver by som rád poďakoval za ilustračné IR fotografie fotografovi Martinovi Petrikovi, ktorý má s infrafotografiou veľmi bohaté skúsenosti.

%d bloggers like this: