Fototipy č.4: Využitie hĺbky ostrosti vo fotografii

Čo je to hĺbka ostrosti  (DOF = Depth Of Field ) a načo sa dá využiť pri fotografovaní. Nebudem Vás trápiť poučkami, ale pokúsim sa to zrozumiteľne vysvetliť a ukázať na mojich fotografiách.

 1. V predchádzajúcom článku sme si niečo povedali o ( Focal Lenght ) ohniskovej vzdialenosti objektívov. Čím je väčšia tým je hĺbka ostrosti menšia.
 2.  Malá hĺbka ostrosti – ostrá iba časť obrazu, veľká hĺbka ostrosti obraz je ostrý celý. V minulosti sa vyrábali fotoaparáty na film s pevným širokouhlým ohniskom tzv. fixed focus, ktoré boli ostré od 1m – nekonečno, čiže mali veľkú hĺbku ostrosti.
 3. Začnem s tým že porovnám malý digitálny fotoaparát ( kompakt, alebo telefón s fotoaparátom  ) so zrkadlovkou. Najmarkantnejší rozdiel je vo veľkosti snímačov, pri kompaktoch to môže byť napr. 4 x 5 mm a naopak v zrkadlovke môže byť veľkosť snímača ( CMOS ) 24 x 36 mm ( najmenší digitálny fotoaparát meria necelé 2 cm a váži 14 gramov )
 4. Veľkosť snímača má zásadný vplyv na hĺbku ostrosti, platí pravidlo, čím menší snímač tým je hĺbka ostrosti väčšia. Kompaktom sa dajú urobiť celkom kvalitné makrofotografie.
 5. Ak napríklad fotografujete otvorenú krajinu s kompaktným fotoaparátom, nastavíte si v menu krajina a dosiahnete relatívne ostré fotografie. Fotoaparát nastaví optimálne hodnoty za vás a väčšinou ani nepotrebujete statív. Samozrejme výstup nebude taký kvalitný, ako so zrkadlovky, ale na spomienku, alebo pripomenutie fotografického zážitku určite stačí. Hlavne nemáte so sebou veľa ťažkej fotografickej techniky.
 6. Ak fotografujete  tú istú krajinu zrkadlovkou a chcete mať ostrý záber od začiatku do konca, musíte nastaviť na fotoaparáte veľmi vysokú clonu. f/16, alebo f/ 22, čo môže spôsobiť predlženie expozície pod 1/30 sek. a teda je nutné upevniť fotoaparát na statív. Zároveň máte možnosť zaostriť napríklad na nejaké kvety, alebo zvieratko v popredí, nastaviť fotoaparát na nízku clonu,      pričom dostanete pozadie do neostrosti, fotografia dostane úplne iný vzhľad. Zrkadlovka ponúka viac možností, variácií výmenou rôznych objektívov.
 7. Možno ste niekedy počuli, že tento objektív má pekný ” bokeh”. Čo je to bokeh ? Keď fotografujete na nízkej clone, napr. f/2,8 portrét v parku, alebo v meste kde je za modelom rušivé pozadie, nízka clona zaručí to, že bude pozadie rozmazané. Spracovanie svetla a podanie tohto rozmazaného pozadia objektívom pri určitej clone sa nazýva ” bokeh “
 8. Rôzne objektívy majú rozdielne podanie tohto neostrého pozadia. Záleží na ich konštrukcii a ďalších dôležitých faktoroch.
 9.  Využitie malej alebo veľkej hĺbky ostrosti ponúka rôzne kreatívne možnosti, ako záber nasnímať.
 10. Ak chcete popredie odpichnúť od pozadia, použite nízku clonu, ak potrebujete nafotografovať interiér, ktorý by mal byť celý ostrý tak použite vysokú clonu.
 11. Ak máte možnosť, vyskúšajte si rôzne clony na rozličných objektívoch.

 

APFSR-Clenovia-001Fototipy prináša Ivan Čaniga, MQEP náš dvorný fotograf a zároveň dlhodobý klient ImagePosteru.

Jeho fotografické kvality prináša aj vám, našim fanúšikom a to formou Fotografických tipov, ktorým sa tu budeme venovať. Čo Ivana odlišuje od iných fotografov? Fakt, že bol ocenený významným európskym titulom MQEP (niečo ako známka kvality fotografa) za jeho fotografické diela, vytlačené práve cez ImagePoster.

%d bloggers like this: