História desktopových tlačiarní

V rámci postupného rozvoja polygrafického priemyslu sa striedali obdobia stagnácie a rýchleho dynamického rastu, ktoré boli vždy spojené s revolučnými objavmi a inováciami. Jednou z takých inovácií bol aj vynález digitálnej tlače pred viac ako 30 rokmi.

K prvej digitálnej tlačiarni však viedla dlhá cesta a lemovalo ju niekoľko významných míľnikov. Tým prvým a najdôležitejším bol vznik xerografie, ako odborne nazývame tlač založenú na elektorstatickom princípe. Jej vznik je spojený s menom amerického fyzika a vynálezcu Chestera Carlsona. V roku 1938 vynašiel elektrofotografiu, ktorá využíva špecifickú vlastnosť niektorých materiálov, ktoré keď vystavíme svetlu, zmenia svoje elektrostatické vlastnosti.

First_xerographic_copy_-_10-22-38_ASTORIA_

Prvý xerografický obrázok na svete vznikol v New Yorku v 1938

 

Na niekoľko rokov jeho patent upadol a zaujímavým začal byť opäť až po vojne, keď v 1947 práva na patent kúpila spoločnosť Haloid Company v štáte New York. Tá túto myšlienku ďalej zdokonalovala aj s podporou americkej armády, ktorá v tejto metóde videla riešenie problému s vtedy používanými metódami kopírovania. V prípade atómového konfliktu by z dôvodu rádioaktívneho žiarenia používané metódy prestali fungovať, na elektrografiu však žiarenie nemalo žiadny vplyv.

chester_f_arlson

Chester Carlson

 

Pomenovanie xerografia vzniklo až 10 rokov po objaveni elektrografie. Novému majiteľovi patentu sa starý názov zdal kostrbatý, tak sa obrátil na profesora klasických jazykov, ktorý navrhol slovo xerografia. Je to odvodenina od gréckych slov “suché” a “písanie” a xeroxová revolúcia v kancelárskom kopírovaní mohla začať. Po obchodnom úspechu modelu Xerox 914 (za 5 rokov sa predalo 22 mil.kusov!), ktorý prekvapil aj vedenie spoločnosti, sa firma Haloid premenovala v roku 1961 na Xerox Corporation.

Spoločnosť Xerox Corp. v roku 1971 založila PARC (Palo Alto Research Center), v ktorom vznikli mnohé patenty v snahe o spojenie počítačov a tlačiarní. Na tento účel v druhej polovici 70 rokov vytvorili jeho dvaja zamestnanci John Warnock a Charles Geshke špeciálny jazyk PostScript, čo sa považuje za oficiálny vznik digitálnej tlače. Dnes sú jeho autori viacej známi ako zakladatelia spoločnosti na vývoj grafického softwaru s názvom Adobe Systems Inc., ktorú založili po svojom odchode z PARC-u v 1982.

066b3e20da28fca4003268ed1071f5f416fa414a_big

Zakladatelia Adobe John Warnock a Charles Geshke so Stevom Jobsom

 

30 rokov digitálnej tlače z desktopov

  • Objavili sa prvé laserové tlačiarne s vysokou kvalitou tlače textu aj grafiky. Jednou z nich bola aj Apple LaserWriter, ktorá používala PostScript. HP predstavila svoj LaserJet približne v tom istom čase a tiež používala technológiu Canon engine ako LaserWriter, ale vytvorila k nemu vlastný jazyk PCL (page description language). Laserové tlačiarne a OEMing tlačiarenských technológií ostávajú charakteristickými znakmi tohto priemyslu na dlhé roky.
  • 1985-1990. Adobe, založená v 1982, rozšírila svoj grafický software pre Macintosh o PhotoShop a Illustrator. PageMaker a Quark Express priniesli revolúciu do desktop publishing (DTP). Tieto systémy založené na PostScript spolu s lacnými, ale vysokokvalitnými PostScript Type 1 fontmi dovolili užívateľom Mac-ov konkurovať veľkým grafickým štúdiám.
  • 1990 – 1992. Canon CLC 500vysoko kvalitná farebná laserová tlačiareň s PC rozhraním ktorá sa dostala na trh v 1989 sa stala najrozšírenejšou tlačiarňou v USA a Európe. Niekoľko firiem vyvinulo rozhrania pre CLC500 umožňujúce vyššiu kvalitu tlače a súčasne drastickú redukciu nákladov.
  • Xerox DocuTech, vysokorýchlostné highduty cyklus čiernej a bielej digitálnej laserovej tlačiarne exploduje na trhu a novo definuje firemnú tlač. Prvýkrát je možné dokumenty digitálne uložiť na disk a vytlačiť na vyžiadanie v potrebnom objeme.
  • Windows NT 3.51 uvedený na trh. Je to prvý operačný systém od spoločnosti Microsoft s vlastným rozhraním pre tlač s podporou pre AppleTalk, LPR a SMB tlač. Tlač cez sieť sa stala dostupnou ako nikdy predtým.
  • Xerox Majestikponúka porovnateľnú kvalitu ako tlače a farebnosti ako Canon CLC a trh s laserovými talčiarňami sa stáva konkurenčným prostredím.
  • Xerox DocuColor 1250 ešte výraznejšie zlepšuje kvalitu farieb a grafiky, podobne ako rada Majestik family 4040 je pre Xerox navrhnutá a vyrábaná firmou Fuji Xerox.
  • 2000 – 2010. Ricoh, Konica, Minolta a ďalší výrobcovia dodávajú farebné tlačiarne za stále nižšie ceny, pričom svojou kvalitou konkurujú zariadeniam Canon a Xerox.
  • Monolithic inkjet technológia začína ohrozovať dovtedy suverénnu laserovú tlač. Edgeline od HP a Silverbrook Research’s Memje HYPERLINK “http://silverbrookresearch.com/l-en/technology.html”t vyzerali ako vážni adepti na prevzatie dominancie v segmente, dodnes však nebol vyrobený žiadny úspešný produkt s touto technológiou.

 

Nabudúce si povieme niečo z histórie veľkoformátovej tlače.

 

%d bloggers like this: